A floorball a jégkorong és a gyeplabda „keveréke”.
Két nemzet is a saját találmányának tartja ezt a játékot. A 60-as évek végén az Egyesült Államokban már játszották a Floorhockey nevű játékot (hasonló ütőkkel a mostaniakhoz), de ezidőtájt egy társaság Svédországban (természetesen magyar tagja is volt, Czitrom András személyében) kitalálta egy másik nagyon hasonló játékot az amerikaihoz, amit Innebandynak neveztek el.
|
![]() |
"Céljuk, hogy a jégkorongozni vágyó, de korizni nem tudó, vagy a hoki agresszivitásától tartóknak, egy legalább ugyanolyan élvezetes, ám sokkal tisztább játékot hozzanak létre." Ez az idézet már a múlté! Ma már a sportág célja, hogy egy rendkívül intenzív, gyors, rengeteg góllal tarkított játékot népszerűsítsenek a fiatalok körében.
A svéd szövetség 1981-ben alakult, a játékszabályokat is ekkor rögzítették, a Floorball név 1986-tól használatos a Nemzetközi Floorball Szövetség (International Floorball Federation, IFF) megalakulásától.
Az első Európa-bajnokságot férfiak részére 1994-ben Finnországban, nők részére 1995-ben Svájcban rendezték, az első világbajnokságot férfiak részére 1996-ban Svédországban (a döntőt 15.000 néző előtt játszották), nők részére 1997-ben Finnországban tartották.
Álmuk: 2012 -Floorball az Olimpián (ez nem sikerült)
|
![]() |
Gyakran találkozhatunk a Unihockey elnevezéssel, amit a legegyszerűbben floorball kispályás változatának szoktak hívni. Azonban Dániában, Németországban, Ausztriában, Belgiumban az általunk ismert (nagypályás) floorball megfelelője az unihockey.
A skandináv országokban a mai napig az Innenbandy elnevezést használják erre a nagyszerű játékra. (Hazánkban az egri csapat is ezt a kifejezést használja klubja megnevezésére.)
|
Magyarországon a játékot 1989-ben mutatták be, amit Palánklabda névre kereszteltek, és még ez évben meg is alakult a Magyar Palánklabda Szövetség, melynek jogutódja a Magyar Floorball Szövetség lett 1997-ben.
Jelentős fejlődés ekkor indult meg: főleg a fiatalok, általános és középiskolások kezdték el játszani. 1998-tól diákolimpiai sportág lett, ahol több mint száz csapat indul, melyek száma folyamatosan növekszik.
Kiemelt esemény az évente megrendezésre kerülő Egyetemek És Főiskolák Közötti Országos Bajnokság. Eddig hat alkalommal, mindannyiszor Veszprémben rendezték.
A korosztályos versenyeken túl jelenleg működik egy női első osztály (OB I.) és a férfiaknál egy első (OB I.), egy másodosztály (OB I/B.) és megindultak a harmadosztály (OB II.) küzdelmei is, illetve folyamatosan bővül az utánpótlás versenyzők létszáma.
|
![]() |